آن جراحی پزشکی درمانی بهداشت فرانسه

آن: جراحی پزشکی درمانی بهداشت فرانسه کیارستمی عمل جراحی آقای کیارستمی عباس کیارستمی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مهر پرنوسان بورس و دلا‌ر

نخستین ماه پاییز با افت و خیز قابل توجه بازارها پشت سر گذاشته شد. در ابتدای مهر، نگرانی ها از تصمیم ترامپ راجع به برجام موجب زیاد کردن ریسک گریزی فعالان بازارها

مهر پرنوسان بورس و دلا‌ر

مهر پرنوسان بورس و دلا ر

عبارات مهم : ایران

نخستین ماه پاییز با افت و خیز قابل توجه بازارها پشت سر گذاشته شد. در ابتدای مهر، نگرانی ها از تصمیم ترامپ راجع به برجام موجب زیاد کردن ریسک گریزی فعالان بازارها شد. بر این اساس، دلار در مسیر صعودی و بورس در جهت نزولی حرکت کرد. این در حالی بود که در هفته نهایی با فروکش هیجانات، بازارها مجددا بر مدار آرامش قرار گرفتند. به این ترتیب، قیمت دلار همگام با عرضه و تقاضای واقعی با رشد ۹/ ۲ درصدی در کل ماه بالای چهار هزار تومان تثبیت شد و شاخص بورس ۸/ ۰ درصد زیاد کردن یافت.

پرونده بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفتمین ماه از امسال روز گذشته در شرایطی بسته شد که نماگر این بازار توانست با رشد ۸/ ۰ درصدی چهارمین ماه متوالی مثبت بورس را رقم بزند. به این ترتیب بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ثبت بازدهی ۱۲ درصدی در هفت ماه نخست سال، عنوان پربازده ترین بازار سرمایه گذاری کشور را به خود تخصیص داده شده است داده است (بازار پول در این بازه زمانی با بازدهی ۷۵/ ۸ درصدی مواجه بوده است).

مهر پرنوسان بورس و دلا‌ر

معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مهرماه امسال بعد از رشد خیره کننده قیمت ها در تابستان، نسبتا ضعیف شروع شد به طوری که سه هفته ابتدایی مهرماه با افت شاخص کل و یک کانال شکنی در مسیر نزولی به آخر رسید. با این حال بورس در چهارمین هفته درصدد جبران افت های پیشین خود برآمد.درادامه نیز به دنبال انتشار گزارش های مثبت عملکرد شش ماهه شرکت ها به خصوص در گروه فلزی -معدنی و همچنین تحت تاثیر سیگنال های مثبت از سوی بازارهای جهانی در اواسط هفته با جهش چشمگیر خود سقف ۴۵ ماهه شاخص کل را شکست و یک آخر متفاوت را در اذهان فعالان تالار شیشه ای ثبت کرد.

دو صورت متفاوت بورس در مهرماه

نخستین ماه پاییز با افت و خیز قابل توجه بازارها پشت سر گذاشته شد. در ابتدای مهر، نگرانی ها از تصمیم ترامپ راجع به برجام موجب زیاد کردن ریسک گریزی فعالان بازارها

همانطور که اشاره شد ماه گذشته معامله گران شاهد دو صورت متفاوت از بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بودند.پس از ثبت بازدهی خیره کننده ۹ درصدی بورس در تابستان، بسیاری از کارشناسان و فعالان تالار شیشه ای در انتظار ادامه رشد قیمت ها در نخستین ماه پاییز بودند.این انتظار ریشه در چند عامل داشت.معاملات پاییز بازار سهام در شرایطی شروع شد که کم شدن قیمت سود بانکی اجرایی شده است بود.قیمت فلزات در بازارهای جهانی در سطوح مناسبی قرار داشت.

قیمت سهام طی معاملات شهریور ماه تا حدوی تعدیل شده است بود. قیمت ارز در مسیر افزایشی حرکت می کرد و ارزش معاملات نیز در آخر شهریور ماه زیاد کردن مناسبی را شاهد بود. این موارد آینده نگری مثبتی از آینده معاملات بورس در مهرماه را نزد فعالان تالار شیشه ای قرار داده بود.با این حال بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در سه هفته ابتدایی ماه گذشته کم نوسان بود و نتواست مطابق انتظارات ظاهر شود.این عنوان ریشه در عوامل زیادی داشت که در ادامه به تفصیل تشریح می شوند.

چرایی روند معاملات سهام در ماه گذشته

افزایش نااطمینانی سیاسی درخصوص نحوه تصویر العمل مدیر جمهوری آمریکا به عنوان پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام یکی از عواملی بود که مانع از رشد قیمت سهام در معاملات اوایل ماه گذشته شد و فضایی احتیاطی توام با نوسانات اندک قیمت ها و افت ارزش معاملات را در پی داشت. علاوه بر این، تعطیلات بازارهای چین باعث شد تا نوسان قیمت مواد خام تا قبل از هفته نهایی مهر ماه محدود باشد.

مهر پرنوسان بورس و دلا‌ر

این امر نیز نقش عامل حمایتی سیگنال های جهانی از معاملات بورس را کمرنگ کرد.علاوه بر این انتظار سهامداران جهت انتشار گزارش های ۶ماهه به احتیاط معامله گران دامن زد. به این ترتیب فضای احتیاط و انتظار تا آخر هفته سوم مهرماه در بازار سهام غالب شد. بعد از آن نگاه ها به جهت گیری نهایی کاخ سفید در قبال برجام معطوف شد.ترامپ مطابق آینده نگری ها در شامگاه جمعه ۲۱ مهرماه پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام را تایید نکرد تا بورس از این منظر همچنان با نااطمینانی مواجه باشد. با این حال بورس به طور غیرمنتظره ای به بیانات ترامپ تصویر العمل معکوس نشان داد.

این امر ناشی ازحمایت های کشورهای اروپایی از برجام و همچنین موضع گیری منطقی حسن روحانی، مدیر جمهوری کشور عزیزمان ایران بود. به دنبال حمایت های بین المللی هیجان های ناشی از این عنوان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تا حد زیادی فروکش کرد.علاوه بر این با توجه به تجربه قدیمی در بازارسهام مبنی بر تصویر العمل قبل از اتفاق، هیجان سیاسی در مورد برجام پیش از اعلام نظر رسمی ترامپ تا حدی فروکش کرده بود. در مجموع بعد از اعلام نظر ترامپ و رد پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام، معاملات هفته نهایی مهرماه با رشد چشمگیر شاخص سهام شروع شد.

نخستین ماه پاییز با افت و خیز قابل توجه بازارها پشت سر گذاشته شد. در ابتدای مهر، نگرانی ها از تصمیم ترامپ راجع به برجام موجب زیاد کردن ریسک گریزی فعالان بازارها

در ادامه با بازگشایی بازارهای جهانی در روز دوشنبه و رشد چشمگیر قیمت فلزات حلقه حمایت ها از بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تکمیل شد و در نهایت هفته نهایی با رشد ۲/ ۱ درصدی شاخص کل به آخر رسید. در آخر همین هفته بود که گزارش های عملکرد شش ماهه شرکت ها در گروه فلزی- معدنی منتشر شد.این گزارش ها که از تعدیل مثبت چشمگیر چند شرکت مهم و اثرگذار گروه فلز(همچون «فولاد»، «هرمز» و «فملی») حکایت داشت، به تقاضای چشمگیر سهام این گروه در دو روز نهایی ماه منجر شد.به این ترتیب شاخص کل بعد از ۴۵ ماه از کانال ۸۶هزار واحدی عبور کرد. عبور از این کانال حالا امیدواری ها جهت رسیدن به قله ای که شاخص کل پیش از این در نیمه دوم دی ۹۲ در آن قرار داشت، زیاد کردن یافته است.

جولان حقوقی ها در معاملات مهر

مهر پرنوسان بورس و دلا‌ر

بررسی عملکرد دو دسته از معامله گران حقیقی و حقوقی در ماه گذشته نشان می دهد که همکاری سهامداران حقیقی در مهرماه نسبت به نیمه نخست سال زیاد کردن یافته هست. در حالی که این معامله گران در ۶ ماه ابتدایی سال حدودا ۵۸ درصد در خرید سهام همکاری داشتند، فعالیت آنها در ماه گذشته در سمت خرید با زیاد کردن ۲واحد درصدی به ۶۰ درصد رسید. این درحالی است که عوض کردن مالکیت در این ماه به نفع سهامداران حقوقی رقم خورد. بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد در اردیبهشت و خرداد امسال حقیقی ها از معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران خارج شده است اند، در تابستان ولی توجه سرمایه گذاران حقیقی یک بار دیگر به بورس جلب شد و شاهد ورود دوباره این معامله گران بودیم. در نهایت ولی برآیند عوض کردن مالکیت در نتیجه این ورود و خروج ها در نیمه نخست سال صفر شد.

حال در هفتمین ماه از امسال عوض کردن مالکیت ۱۳۶ میلیارد تومانی به نفع حقوقی ها به ثبت رسیده هست. در این میان اگر ارزش معاملات «کاوه» در روز عرضه اولیه از بین بردن شود، خرید حقوقی ها حدود ۱۹۵ میلیارد تومان خواهد بود. این عنوان نشان دهنده فعالیت چشمگیر این معامله گران طی معاملات مهرماه بوده هست. این امر تحت تاثیر دو عامل شکل گرفته هست. اول آنکه این معامله گران از تعدیل قیمتی که در روزهای نهایی شهریور ماه صورت گرفت، بهره بردند. دوم آنکه این معامله گران در سه هفته نخست ماه گذشته همزمان با فضای منفی بازار در نقش حمایت کننده حضور فعالی داشته اند.

نتایج مسابقه ماهانه ۴ بازار

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مهرماه با کسب بازدهی ۸/ ۰ درصدی قعر جدول بازدهی بازارهای سرمایه گذاری کشور قرار گرفت. رتبه نخست جدول بازدهی بازارهای سرمایه گذاری به بازار سکه تخصیص داده شده است داشت. در مهرماه رشد بیش از ۵ درصدی قیمت سکه رقم خورد. قیمت هر سکه طرح تازه که در آخر شهریور ماه حدود یک میلیون و ۲۳۴ هزار تومان بود، در آخر مهرماه به یک میلیون و ۲۹۶ هزار تومان رسید. به این ترتیب بازدهی بازار سکه از ابتدای امسال بیش از ۸/ ۶ درصد ثبت شد. به نظر می رسد بیش واکنشی به رشد دلار موجب زیاد کردن قیمت سکه شده است است.

در بازار ارز، قیمت هر دلار آمریکا با زیاد کردن ۹/ ۲ درصدی طی مهرماه به ۴۰۱۳ تومان رسید تا بازدهی این بازار از ابتدای سال به ۹/ ۶ درصد برسد. در روزهای ابتدایی ماه رشد تدریجی تقاضا قیمت دلار را بالاتر از سطح ۳۹۰۰ تومانی قرار داد. در ادامه پیش از بیانات رسمی ترامپ در مورد برجام، با شدت یافتن روند صعودی، دلار تا سقف ۴۰۵۰ نیز رشد کرد. در ادامه ولی با فروکش کردن هیجانات ناشی از نگرانی های برجام و همچنین زیاد کردن عرضه از سوی صرافی ها، قیمت دلار به سطح ۴ هزار تومان نزدیک شد. در صورت عدم مداخله در سمت عرضه دلار، نزدیک شدن به آخر سال ۲۰۱۷، رشد تقاضای ارز تجاری و رشد تقاضای اربعین از استمرار زیاد کردن دلار حمایت می کنند.

بازدهی بازار پول نیز(طی ماه گذشته با احتساب قیمت سود بانکی ۱۵ درصدی) حدود ۲۵/ ۱ درصد بوده هست. در مجموع بازار سهام با ثبت بازدهی ۱۲ درصدی از ابتدای سال پربازده ترین بازار سرمایه گذاری کشور در هفت ماه نخست سال بوده هست. بعد از بازار سهام، بازار پول با ثبت بازدهی ۷۵/ ۸ درصدی رتبه دوم پربازده ترین بازار سرمایه گذاری از ابتدای سال تاکنون را به خود تخصیص داده شده است داده است.

چالش های بورس در رسیدن به قله

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران که در ابتدای ماه گذشته در سطح ۸۵ هزار و ۸۳۲ واحدی قرار داشت، در آخر معاملات روز گذشته و در آخرین روز معاملات این ماه در سطح ۸۶ هزار و ۴۸۰ واحدی به کار خود آخر داد.در شرایطی که شاخص تنها ۳ هزار واحد تا رسیدن به قله تاریخی خود دارد، به نظر می رسد روند آتی قیمت ها حالا بااهمیت ترین پرسش پیش روی معامله گران است.

همان طور که در گزارش پیشین «دنیای اقتصاد» گفته شد، ۴ محرک می تواند سکوی پرتاب بورس به قله باشد. نخستین موضوع، ورود پول های تازه به بازار سهام است.این امر البته مستلزم اعتماد سازی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. این اعتماد در شرایط فعلی می تواند با رصد گزارش عملکرد مناسب شرکت ها از سوی سهامداران جلب شود.بخش دیگر آن نیز به آینده برجام بستگی دارد. در این میان کنگره در تایید یا رد گزارش مدیر جمهوری آمریکا نقش مهمی ایفا خواهد کرد. به هر ترتیب باید دید کنگره آمریکا و همچنین دیگر کشورهای درگیر در این توافق نامه بین المللی چه موضعی در قبال برجام اتخاذ می کنند.

هر چند هیجان این عنوان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران فروکش کرده هست، ولی به طور قطع مسیر نهایی آن به دقت از سوی سهامداران ارزیابی می شود و نقش مهمی در تصمیم گیری آنها در معاملات سهام ایفا خواهد کرد. از سوی دیگر نوسانات بازار ارز عامل دیگری است که می تواند به شاخص سهام در فتح قله تاریخی کمک کند. بازار ارز در پاییز با زیاد کردن تقاضای فصلی مربوط به سفر و همچنین تسویه حساب های آخر سال میلادی همراه هست. در این شرایط اگر سرکوب تقاضا صورت نگیرد و قیمت دلار به صورت واقعی و متناسب با عرضه و تقاضا نوسان کند، می توان به اصلاح عملکرد بخش اعظمی از شرکت های فعال در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران امیدوار بود.

سومین محرک نیز به آینده بازار جهانی برمی گردد. جایی که روند شاخص دلار جهانی و سیاست های چین می توانند اوضاع قیمت ها در این بازارها را تحت تاثیر قرار دهند. چین مدت هاست برنامه های کنترل آلودگی را در نظر داشته هست. بر همین اساس قرار است با اعمال محدودیت هایی در تولید محصولاتی نظیر فولاد و آلومینیوم در مسیر عملی شدن برنامه خود (کنترل آلودگی) گام بردارد. این امر با فشار بر سمت عرضه زیاد کردن قیمت ها در بازارهای جهانی را به دنبال خواهد داشت.

با این حال زیاد کردن شاخص دلار عامل فشار بر بازارهای جهانی خواهد بود. در این باره احتمال زیاد کردن قیمت بهره آمریکا و عوض کردن مدیر فدرال رزرو، کم کردن مالیات در آمریکا و همچنین کم شدن قیمت ارزهای دیگر مواردی هستند که می توانند شاخص دلار را تقویت کنند. در نهایت باید دید برآیند این موارد چه مسیری را جهت بازار جهانی و به تبع آن شرکت های کالا محور بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران رقم می زند. کم شدن قیمت سود نیز چهارمین محرکی است که می تواند ورود پول های تازه به بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را به دنبال داشته باشد.

استقبال از تازه واردها

ماه گذشته، در مجموع بیش از ۱۰ میلیارد و ۷۵۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در یک میلیون و ۳۷۰ هزار دفعه معامله شدند (اثر معاملات بلوکی از بین بردن شده است است). بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می دهد میانگین حجم و ارزش معاملات روزانه در این مدت به ترتیب ۵۳۸میلیون سهم و ۱۲۳ میلیارد تومان بوده است که نسبت به شهریورماه به ترتیب ۹ و ۲ درصد رشد نشان می دهد.

در جریان معاملات این ماه سومین عرضه اولیه در سال ۹۶ انجام شد. به این ترتیب ۳۵۰ میلیون سهم معادل ۵ درصد از سهام شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (۲۶ مهرماه) به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه اولیه شد و اقبال چشمگیر سهامداران را به دنبال داشت. پیش از آن سهام دو شرکت چدن سازان و داده گستر عصر نوین در روزهای نهایی شهریور ماه عرضه شده است بود. این دو نماد در روزهای نخست مهرماه در معرض توجه سهامداران قرار گرفت. به طوری که در بعضی روزهای معاملاتی تا ۵۰ درصد ارزش داد و ستدهای کل بورس به این دو نماد تخصیص داده شده است می یافت.

مروری بر روند صنایع بورسی در ماه گذشته

بررسی روند صنایع متفاوت بورسی طی معاملات ماه گذشته حاکی از افت شاخص زیاد صنایع بورسی هست. طی معاملات ماه گذشته شاخص ۹ صنعت با رشد مواجه شدند، ۲۷ صنعت نیز با ریزش شاخص به کار خود آخر دادند. در صدر صنایع با بیشترین رشد شاخص گروه اطلاعات و ارتباطات، مخابرات، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی قرار داشتند. در برابر گروه محصولات چوبی، انتشار و ماشین بیشترین زیان را به سهامداران خود تحمیل کردند. در گروه خودرویی ماه گذشته تحت تاثیر اخبار اطراف برجام و هراس از ریسک های سیاسی شاهد فشار فروش معامله گران بودیم. ضمن آنکه سهامداران نسبت به کف های قیمتی سهام زیر مجموعه این گروه و همچنین اخبار قراردادهای تازه تصویر العمل چندانی نشان ندادند. در گروه فلزات اساسی به دنبال تعدیل های مثبت سودآوری پی در پی در زیاد نمادهای زیر مجموعه شاهد اقبال مناسب سهامداران بودیم.

این موضوع، شاخص گروه فلزات اساسی را با رشد بیش از ۵ درصدی در رتبه سوم جدول صنایع پربازده بورسی قرار داد. گروه پالایشی نیز تحت تاثیر زیاد کردن بهای نفت و رسیدن قیمت آن به سقف ۲۶ماهه مورد توجه سهامداران قرار گرفت. از طرفی زیاد کردن قیمت ارز مبادله ای امیدواری ها به زیاد کردن حاشیه سود این شرکت ها را زیاد کردن داد. بر همین اساس نیز انتظارات مثبت از گزارش های مناسب عملکرد این شرکت ها در بازار منعکس شد. این موارد زمینه زیاد کردن ۶/ ۴ درصدی شاخص گروه پالایشی را فراهم کرد.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs