آن جراحی پزشکی درمانی بهداشت فرانسه

آن: جراحی پزشکی درمانی بهداشت فرانسه کیارستمی عمل جراحی آقای کیارستمی عباس کیارستمی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری اختلاف رشیدپور و علیخانی بر سر یک سوژه جالب در شبکه های مجازی خبرساز شد

در این یکی دو روز اخیر رضا رشیدپور صورت اول رسانه های مجازی بوده. مجری محبوبی که در چند ماه اخیر همواره توی بورس بوده و مخاطبان تلویزیون شاید خیلی زیاد از اعضا

اختلاف رشیدپور و علیخانی بر سر یک سوژه جالب در شبکه های مجازی خبرساز شد

اختلاف رشیدپور و علیخانی بر سر یک سوژه جالب در شبکه های مجازی خبرساز شد

عبارات مهم : برنامه

در این یکی دو روز اخیر رضا رشیدپور صورت اول رسانه های مجازی بوده. مجری محبوبی که در چند ماه اخیر همواره توی بورس بوده و مخاطبان تلویزیون شاید خیلی زیاد از اعضای خانواده ارزش او را روی صفحه تلویزیون دیده اند…

رشیدپور در سال گذشته به خصوص در نیمه دوم سال تاکنون بی خود نیست اگر بگوییم تک خال تلویزیون جهت مناسبت های متفاوت بوده. مناسباتی که می تواند مصاحبه مدیر جمهوری باشد یا اجرای برنامه مهم و مناقشه برانگیز هفت. حالا این که این مجری در یکی دو روز اخیر در شبکه های مجازی هم در صدر اخبار و تیترها قرار گرفته، به ظاهر نمی تواند چندان مهم باشد. ولی توصیه در این است که توی چشم آمدن رشیدپور این بار ارتباطی با پرکاری های او ندارد.این بار رشیدپور به علت دیگری صحبت هایش شنیده شد…

رشیدپور چه گفت؟
آنهایی که دیروز سخنان رشیدپور را که در برنامه حالا خورشید بر زبان آمد و در کوتاه زمانی اینترنت را درهم نوردید، شنیدند؛ شوکه شدند. این مجری که حداقل در ظاهر می کوشد با رقبا، مخالفان و منتقدانش برخوردی مودبانه داشته باشد، ولی در برنامه حالا خورشید به سیم آخر زده بود و مجری و تهیه کننده برنامه ای دیگر را به تندترین و آشکارترین شکل ممکن زیر پرسش می برد. با این که رشیدپور تلاش داشت نامی از صورت مورد انتقادش نیاورد، ولی مخاطبان برنامه در همان لحظه اول فهمیدند خطاب او به کیست. هنگامی که رشیدپور سخنانش را خطاب به «مجری برنامه معروف ماه رمضانی» ایراد کرد، چه کسی را می شد یافت که نداند و نتواند حدس بزند که روی سخن او با احسان علیخانی است که سرقفلی برنامه ماه رمضان شبکه سه را به نام خود زده و چند ماه مانده به شروع این مناسبت تقویمی درحال آماده کردن بخش ها و آیتم های متفاوت برنامه اش است؟

داستان چیست؟
برنامه حالا خورشید گزارشی تهیه کرده بود از بروبچه های کافه دانتیسم. کافه ای که آن را شماری از مبتلایان سندروم داون و اوتیسم می گردانند و ظاهرا قرار بود با چندینه نفر از گردانندگان آن کافه هم در استودیوی برنامه مصاحبه داشته باشد. ولی گفته می شود از این رو که قرار بوده یکی از بخش های برنامه ماه عسل راجع به گردانندگان این کافه که در روزهای اخیر در رسانه های چاپی و مجازی هم خیلی سروصدا کرده، باشد؛ عوامل ماه عسل به دانتیسمی ها زنگ زده اند و به این بهانه که سويه برنامه ارزش می سوزد، ازشان خواسته اند در برنامه حالا خورشید حاضر نشوند. این امر بود که صدای رضا رشیدپور را درآورد و او با صدای بلند به احسان علیخانی گفت که «آدم ها را به عنوان سويه برنامه» نبیند و جهت آنها احترام و موجودیت انسانی قایل شود.

سوژه ای که سوخت!
برخورد برنامه حالا خورشید با ماه عسل سر چیزی رخ داد که از آن در رسانه ها به سوختن یا سوزاندن سوژه تعبیر می شود. این یعنی این که رسانه ای یک سوژه خاص را پیش از دیگر رسانه های رقیب پرداخت کرده و کاری کند که از اعتبار نخستین بودن آن سوژه کاسته شود. چنین چیزی را چند ماه پیش در مورد گفت وگوی ناصر ملک مطیعی هم شاهد بودیم که در جریان آن مسابقه مهران مدیری با آرش ظلی پور جهت کسب اعتبار نخستین بار کشاندن ناصرخان ملک مطیعی به تلویزیون به جایی رسید که درنهایت نه این به هدفش رسید و نه آن!

در این که نباید انسان ها را به عنوان سوژه دید؛ به جای خود. در درستی این ادعا تردیدی نیست. ولی توصیه ای که در این بین آزارنده به نظر می رسد نحوه تلقی دو نفر از عوامل مهم دو برنامه پرطرفدار این مرز و بوم راجع به سوژه و تازگی آن هست. اصلا شاید به این علت باشد که تلویزیون عریض و طویل ما در مسابقه با کانال های ٣٠-٢٠ نفره هم قافیه را می بازد و بینندگان را به آنها واگذار می کند. می بینیم که رشیدپور و علیخانی سر سوژه ای به هم می پرند و مسابقه می کنند که نه تنها چند هفته ای است در اینترنت مطرح شده است بلکه حتی رسانه های رسمی و چاپی چون روزنامه شهروند و شرق هم گزارش های مفصلی راجع به آن نوشته اند. آیا نباید سازندگان برنامه های سوژه محور راجع به سیاست های سوژه یابی خود کمی زیاد فکر کنند؟

تاریخ رقابت
درباره مسابقه دو برنامه مهران مدیری و آرش ظلی پور جهت کشاندن پای ناصر ملک مطیعی به برنامه ارزش گفتیم.موضوعی که در وقت خود بسیار پرسروصدا شد و موجب شد گفت وگوی هر دو برنامه با ناصرخان در لحظه آخر روی آنتن نرود. آن مورد البته تنها موردی نبود که شبکه های تلویزیون بر سر سوژه هایی به هم پریدند. اگر یادتان باشد این اتفاق در برنامه شب یلدای سالی که احسان کرمی مجری آن بود نیز رخ داد و درنهایت گلزار هم از روی آنتن پایین کشیده شد. راجع به بنیامین هم این ماجرا پیش آمد و این را حتم بدانید که بعد از این نیز بارها و بارها این اتفاق رخ خواهد داد.نکته مهم در این مورد ولی بهانه های برنامه سازان است.

برنامه سازانی که هنگامی که بهانه ها ی ارزش جهت زیرآب زنی از برنامه های رقیب پیش سلبریتی ها به بار نمی نشیند و آن صورت ها سر برنامه رقیب می نشینند بهانه سازی هاشان گل می کند و پای عواملی چون پرداخت های زیاد برنامه های رقیب را وسط می کشند، غافل از این که این چیزها ربطی به این پرسشها ندارد و همان گونه که در مواردی آنها گوی سبقت را از رقبا برده اند، رقبا نیز در مواردی این حق را دارند که به اصطلاح سوژه های آنها را بسوزانند!!!

روزنامه شهروند

اختلاف رشیدپور و علیخانی بر سر یک سوژه جالب در شبکه های مجازی خبرساز شد

واژه های کلیدی: برنامه | برنامه | خورشید | مسابقه | رشیدپور | علیخانی | رسانه ای | رسانه ها | تلویزیون | رضا رشیدپور | احسان علیخانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs